Cinsel İşlev Bozuklukları

İnsan davranışı ve cinselliği bedensel, psikolojik, sosyal koşullardan etkilenir. Cinsellik sadece cinsel organlarla sınırlı değildir. Cinsellikle ilgili duygular, düşünceler ve yerleşmiş inançlar vardır. Yerleşmiş inançların çoğu zaman hatalı olabildiği bilinmektedir. Cinsel sorunların ve bozuklukların ortaya çıkışında kişinin bedensel ve psikolojik özellikleri ya da ikili ilişkilerin etkileşimleri etkili olabilir. Doğal olarak cinsel sorunların tedavisi de, oluşumunda rol oynayan etkenlere göre değişebilir. Kişi ile görüşülerek sorunu ortaya çıkaran, sorunun yerleşmesine neden olan etkenler birlikte incelenir. 

Cinsel işlev bozuklukları söz konusu olduğunda, bireyler bu sorunları yıllarca yaşamaya devam edebiliyor. Genel olarak cinsel sıkıntılar müzminleşmektedir (kronik). Bazı olgular, örneğin evli bir çift 20 yıldan daha uzun süren cinsellik yaşayamama şikayeti ile başvurabiliyorlar. Özellikle ülkemizin sosyo-kültürel yapısı nedeniyle bu bozukluk turu utanılmaya ve saklamaya neden olabilmektedir.

Cinsel İşlev Bozuklukları Alt Tipleri

  • Vajinismus (cinsel birleşmeyi engelleyen vajinal kasılma durumu)
  • Geç Boşalma
  • Sertleşme Bozukluğu
  • Kadın Orgazm Bozukluğu
  • Kadında Cinsel İlgi/Uyarılma Bozukluğu
  • Cinsel Organlarda-Pelviste (Kasıklarda) Ağrı Bozukluğu
  • Erken Boşalma
  • Maddenin/İlacın Yol Açtığı Cinsel İşlev Bozukluğu

Tedavi

Cinsel Terapi: Cinsel sorunlar konusunda eğitim almış deneyimli psikiyatrist ve klinik psikologlar tarafından cinsel sorunları olan birey ya da çiftlere uygulanan bir tür davranışçı kognitif tedavidir.

Cinsel işlev bozukluklarının psikoterapi tekniği ilk olarak 1960’larda Master ve Johnson tarafından Amerika’da geliştirilmiştir. Bu iki bilim adamının geliştirdiği ‘Master ve Johnson tekniği’ halen dünyada birçok ülkede kullanılmaktadır. Ayrıca, pek çok cinsel işlev bozukluğunda oldukça yüz güldürücü sonuçlar ortaya koymaya devam etmektedir. Örneğin, vajinismus psikoterapi ile birkaç seans içerisinde (genelde maksimum 12 seans) tedavi edilebilmektedir.

Cinsellik ile ilgili sıkıntıların psikoterapilerinde psikoeğitim oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Psikoeğitim cinsel organların işlevleri ve anatomileri ile ilgili bilgileri öğretmeyi içermektedir.

İlaç Tedavisi: Cinsel sorunlar; psikiyatrik bozukluk, tıbbi veya biyolojik bir nedene bağlı ise, tedavisi ilaç veya diğer tıbbi tedaviler olacaktır. Bu durumda tedaviyi, psikiyatristler, ürologlar, jinekologlar ya da başka branş hekimler yaparlar. Örneğin, cinsel sorunların oluşumunda depresyon veya anksiyete bozuklukları neden olduysa, bu durumlara yönelik ilaç tedavileri uygulanabilmektedir.